Pro Ping Telekoma; Hrvoje Katičić, CEO tvrtke O Telekomunikacije (bivši Novi Net) i suvlasnik Orion Telekoma u Srbiji; Slaven Božo, viši stručnjak za razvoj novih usluga, Odašiljači i Veze; dr.sc. Ana Katalinić Mucalo, pomoćnica ravnatelja, HAKOM; te Kristijan Fabina, iz Cambium Networksa.
Diskusija je bila dinamična i pokrila niz aspekata uvođenja novih 5G broadband tehnologija u Hrvatskoj. „Moramo pristupiti što bržem korištenju europskih fondova za izgradnju optičke telekomunikacijske infrastrukture i primjena novih tehnoloških rješenja.“ – rekao je Slaven Božo. Marijan Rengel požalio se na neke procedure i regulativu vezano za broadband u ruralnim područjima, što je primarni predmet interesa njegovog malog regionalnog telekoma.
“S Fixed Wireless Access rješenjima može se i u ruralnim i rijetko naseljenim područjima gdje ne postoji komercijalni interes za izgradnjom optičke infrastrukture omogućiti pristup Internetu do 100 Mb/s” rekao je Rengel dodavši kako je Pro Ping Telekom takvu tehnologiju primijenio na sjeveru Hrvatske te u dijelovima Slavonije.
Hrvoje Katičić ukazao je na opasnost da telekome u regiji napusti znatan segment radne snage, ukoliko efikasna regulativa i privlačenje novca od fondova i investirora ne pokrene novi ciklus razvoja.
Ana Katalinić Mucalo iz HAKOM-a uspješno je branila boje najvažnijeg državnog tijela kada su u pitanju nove (i stare) telekomunikacijske tehnologije, obećavajući efikasniji pristup u regulatornom segmentu, i razumijevanje za sve dionike procesa uvođenja 5G u Hrvatskoj. “Sve je veći interes telekoma za nova rješenja u proširenju telekomunikacijske mreže a Hakom kao regulator nastoji oslobađanjem od naknade za mrežu omogućiti pristup internetu u područjima gdje nema komercijalnog interesa za izgradnju telekomunikacijske infrastrukture.”
Potražnja krajnjeg korisnika za većom potrošnjom prometa pokreće potražnju za većim kapacitetom za podršku svakoj osobi s više uređaja i stalnu automatizaciju domova i tvrtki. Kako sve više ljudi uključuje povezanost u svoj svakodnevni život, javlja se potreba za pristup mrežama većim kapacitetima kod kuće, na poslu i između lokacija. Zbog svojstvenih nižih troškova rada, kratkog vremena instalacije i nižih troškova opreme, bežična će mreža i dalje biti tehnologija izbora za mrežne operatore i pružanje velikih kapaciteta u pristupnoj mreži, rekao je u uvodnom predavanju Cambium rješenja za 5G svijet direktor prodaje, strategije i razvoja za Adria regiju, Bugarsku, Tursku, Gruziju i Katar Cambium Networksa Kristijan Fabina.
Cambium Networks portfelj rješenja sastoji se od nekoliko naprednih mikrovalnih radijskih sustava u konfiguraciji točka-više točaka uz visoku propusnost po sektoru. cnRanger je LTE portfelj rješenja za fiksni širokopojasni pristup u 2.3-2.7 GHz frekvencijskom opsegu. Značajno povećava domet i pokrivenost signalom, a istovremeno smanjuje trošak i kompleksnost u odnosu na tradicionalne LTE mreže uklanjajući potrebu za EPC (Evolved Packet Core) skupim i kompleksnim serverima. cnVision je iskorak tvrtke Cambium Networks u industriji videonadzora. cnVision portfelj rješenja služi kao bežična okosnica mreže u povezivanju nadzornih video sustava u točka-točka ili točka-više točaka konfiguraciji.
PMP450m (cnMedusa) platforma bazirana je na FPGA (Field-programmable gate array) i SoC (system on a chip) platformi i osigurava propusnosti od 300 Mbps do 1+ Gbps. Ta platforma je tržišni predvodnik u masivnoj MU-MIMO tehnologiji, sposobnosti bazne stanice da komunicira s do sedam (7) korisničkih uređaja istovremeno i značajno podiže kapacitet sektora u maloj širini kanala. Fleksibilnost radio performansi osigurana je adaptivnom modulacijom i kodiranjem kao i niskom latencijom. Taj radijski sustav dostupan je u 3.3 – 3.9 GHz i 5 GHz i najčešće se koristi za fiksni širokopojasni pristup i projekte video nadzora.